دکتر آزاده معارفیان » مراحل زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی

انتخاب نوع زایمان از مهم ترین اقدامات در بارداری است. مادران در این دوران با تحقیق بسیار در مورد زایمان سزارین و زایمان طبیعی در نهایت یک روش را انتخاب خواهند کرد. اما اینکه کدام روش برای آن ها بهترین خواهد بود پرسشی است که باید توسط بهترین متخصص زنان داده شود.اما آنچه به طور کلی درباره زایمان از سوی متخصصین زنان توصیه می شود، زایمان طبیعی است. در واقع زایمان سزارین در مواقعی پیشنهاد می شود که به دلیل موقیعت نوزاد در شکم مادر امکان زایمان طبیعی وجود نداشته باشد و یا خطری نوزاد یا مادر را تهدید کند. در غیر این صورت زایمان طبیعی باید در اولویت قرار گیرد.

در حال حاضر مادران بسیاری به دلایل دیگر مثل ترس از درد زایمان طبیعی و یا احتمال نرسیدن اکسیژن به نوزاد و یا حتی آسیب به او از انجام این زایمان سر باز می زنند.اگر شما نیز در انتخاب بین این دو روش مستعصل شده اید پیشنها می کنیم خواننده نوشتار زیر باشید:

فواید زایمان طبیعی

 • از مهمترین فایده زایمان طبیعی می توان به لحظه در آغوش کشیدن نوزاد پس از تولد توسط مادر اشاره کرد. زمانی که نوزاد بلافاصله پس از تولد در آغوش مادر قرار می گیرد و مادر امکان شیر دادن به او را دارد، رابطه عاطفی بی نظیری بین او و مادر ایجاد می شود، فرایند آرام شدن نوزاد را تسریع خواهد کرد.
 • علاوه بر این پس از زایمان طبیعی مادر احتیاج به بستری طولانی مدت و زمان ریکاوری پس از جراحی نخواهد داشت.
 • میزان خونی که از مادر در حین زایمان طبیعی خارج می شود، می توان گفت نصف میزان خونی است که در زایمان سزارین خارج می شود. لذا ابتلا به عارضه کم خونی در این مادران به طرز چشمگیری کاهش می یابد.
 • عوارض ناشی از بیهوشی و خطرات آن برای مادرانی که زایمان طبیعی انجام می دهند وجود ندارد. این در حالی است که زایمان سزارین این خطرات را به دنبال خواهد داشت.
 • به لحاظ اقتصادی هزینه زایمان طبیعی به نسبت زایمان سزارین به مقدار قابل توجهی کمتر خواهد بود.
 • ابتلا به عفونت در مادرانی که با زایمان طبیعی فرزند خود را به دنیا می آورند بسیار کمتر از مادرانی است که سزارین می کنند.
 • برگشت به فعالیت های روزمره و امکان انجام فعالیت های ورزشی برای تناسب اندام در مادرانی که زایمان طبیعی انجام می دهند وجود دارد، در صورتی که در زایمان سزارین مادر تا بهبودی کامل بخیه ها باید در استراحت مطلق به سر برد.

شاید با خواندن موارد بالا به این نتیجه رسیده باشید که زایمان طبیعی بهتر از زایمان سزارین است. آیا از آمادگی برای زایمان طبیعی نیز اطلاعات کافی دارید؟

آمادگی برای زایمان طبیعی

زمان زایمان طبیعی قابل پیش بینی نیست و آنچه متخصص زنان به عنوان زمان زایمان تعیین می کند صرفا زمان تقریبی است. لذا بانوان باید علائم و نشانه های زایمان را به خوبی بشناسند تا در صورت بروز نشانه ها آمادگی لازم برای زایمان را داشته باشند.

دکتر آزاده معارفیان، متخصص زنان در مشهد هستند، برای ارتباط با ایشان به آدرس : مشهد،بلوار معلم،معلم ۳۱،طبقه بالای داروخانه دکتر مودب مراجعه کرده و یا با شماره ☎ ۰۵۱۳۶۰۷۷۱۲۵ تماس بگیرید و یا اینستاگرام دکتر معارفیان را دنبال کنید.

نشانه های زایمان طبیعی عبارت اند از:

 • پایین آمدن شکم

زمانی که احساس می کنید دیگر فشاری در ناحیه شکم و ریه ها ندارید و تنفس شما را حت تر شده، این نشانه ای بر تغییر وضعیت جنین و قرار گیری سر در پایین شکم خواهد بود. به یاد داشته باشید این نشانه ممکن است تا روز زایمان به مدت چند هفته و یا حتی تا چند ساعت قبل از زایمان به وجود آید.

 • ترشح خونابه

این ترشحات در واقع همان پلاگ موکوس است که موجب بسته شدن دهانه رحم و جلوگیری از ورود عفونت به رحم می شود. زمانی که این ترشحات مشاهده شود، می تواند نشانه ای برای شروع زایمان باشد.

 • پاره شدن کیسه آب

این مورد نیز می تواند همزمان با شروع زایمان و یا با اختلاف چند ساعت از آن ایجاد می شود.

 • انقباض رحم

زمانی که انقباضات ناحیه رحمی به طور منظم و با فاصله کوتاه احساس شود، نشانگر زمان زایمان خواهد بود.

مراحل زایمان طبیعی

روند زایمان طبیعی را می توان در سه مرحله قرار داد که در ادامه هر یک از مراحل را بررسی خواهیم کرد:

 1. مرحله ابتدایی

مرحله ابتدایی خود به سه مرحله مجزا تقسیم می شود:

فاز نهفته ( افزایش تعداد انقباضات رحمی و باز شدن دهانه رحم )

فاز فعال  ( نازک شدن دهانه رحم و احساس درد توامان با انقباضات )

فاز انتقال  ( باز شدن دهانه رحم به  صورت کامل و احساس افزایش انقباضات که با درد  بسیاری همراه است. )

 1. مرحله میانی

زمانی که رحم به طور کامل باز شود کمک مادر و همکاری وی می تواند روند زایمان را تسریع و راحت تر کند. زمانی که سر نوزاد از کانال زایمان خارج شود پزشک برای خروج نوزاد به مادر کمک کرده و به محض اینکه سر کودک مشاهده شود، وی توسط ساکشن مایه آمونیاک موجود در بینی نوزاد تخلیه می کند. پس از خروج سر دیگر قسمت های اندام نوزاد نیز خارج خواهد شد.

 1. مرحله پایانی

پس از خروج نوزاد جفتی که حکم اکسیژن رسانی و تغذیه کودک را داشته نیز از رحم جدا شده و خارج می شود.

عوارض زایمان طبیعی

قطعا شما نیز علاوه بر آگاهی از مزایای زایمان طبیعی درباره عوارض آن هم گفته هایی را شنیده اید. اما برخی از این باور ها اشتباه بوده و شما را در انتخاب این زایمان دچار تردید کرده است. در ادامه به عوارض احتمالی زایمان طبیعی خواهیم پرداخت:

از عوارض زایمان طبیعی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پارگی پرینیال

پرینه به ناحیه ای بین واژن و مقعد گفته می شود که ممکن است برای سهولت در خروج نوزاد مقداری برش داده شود. مادران می توانند با توجه به برخی نکات انعطاف این ناحیه را بیشتر کرده و امکان برش را به حداقل رسانند.

 • آسیب به عضله لگن

پس از زایمان ممکن است مادران با آسیب های کف لگنی مواجه شوند که می توانند با فیزیوتراپی و دارو درمانی به میزان زیادی آن را بهبود بخشند.

 • پرولاپس احشا لگن

این عارضه در واقع خارج شدن و یا برآمدگی دستگاه های داخلی لگن مثل مثانه، رحم، روده بزرگ از واژن است. البته که زایمان طبیعی تنها عامل بروز این عارضه نخواهد بود.

 • پرولاپس بند ناف

این عارضه نادر زمانی رخ می دهد که بند ناف قبل از خروج نوزاد خارج شود. که در این صورت انجام زایمان سزارین توصیه خواهد شد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *