مدت زمان مطالعه5 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

مراقبت های بعد از بارداری

بدن بعد از بارداری تغییر زیادی می کند، برخی از این تغییرات جسمی و برخی دیگر احساسی و روحی هستند. بسیار توصیه شده است، حتی اگر بعد از زایمان احساس خوبی دارید درباره ناراحتی های بعد از زایمان و بارداری اطلاعاتی کسب کنید تا به نحوه احسن با این مشکلات کنار آمده و آن ها را کنترل کنید.

مراقبت بعد از بارداری شامل مراقبت های لازم در حین بارداری و پس از زایمان می شود، که در این مقاله آن ها را به اختصار توضیح خواهیم داد.قبل از مصرف هر دارو و درمان خودسرانه ای، با پزشک خود تماس بگیرید زیرا برخی از دارو ها ممکن است برای کودک و شیردهی تاثیر منفی داشته باشد.بسیاری از ناراحتی ها و تغییرات بدن بعد از زایمان طبیعی است، اما برخی از مشکلات و علائمی که تجربه می شود ممکن است نیاز به درمان سریع داشته باشد.زمانی که به پزشک مراجعه می کنید، در معاینات و حتی انجام برخی از آزمایشات، مشکلات و منشا آن ها را شناسایی می کند و مراقبت های لازم را جهت حفظ سلامت مادر و کودک ارائه می نماید.

بیشتر بخوانید
تشخیص زگیل تناسلی در زنان

مراقبت-های-بعد-از-بارداری

مراقبت های در طول بارداری

نکته کلیدی و مهم آن است که شما باید قبل از تولد کودک از خود مراقبت کنید، تا توانایی مراقبت از کودک را بعد از زایمان داشته باشید، این مراقبت ها دریک عبارت ساده شامل داشتن سبک زندگی سالم و رعایت توصیه هایی که متخص زنان می کند.

در ادامه مجموعه ای از نکات کلی و اصلی که مادران باید در طول بارداری رعایت کنند، توضیح داده می شود.

 • به محض آن که مطلع شدید باردار هستید، سریعا به متخصص زنان خوب برای تشکیل پرونده و آغاز مراقبت های لازم، مراجعه کنید.
 • در اولین مراجعه ، پزشک برای اطلاع از وضعیت بدنی شما و مدت بارداری و..آزمایشات و معایناتی را انجام می دهد، در مواردی نیز ممکن است معاینه لگن، غربالگری دهانه رحم، سونوگرافی و… نیز انجام شود.
 • اغلب توصیه می شود، هر 4هفته یک بار برای ویزیت مراجعه شود و در سه ماه آخر هر دو هفته باید ملاقات با پزشک انجام گیرد و همچنین در ماه آخر بارداری نیاز است تغریبا هر هفته پزشک از وضعیت مادر مطلع شود.

مواد غذایی مناسب در طول بارداری

 • از مصرف مواد غذایی خام و یا موادغذایی که به طور کامل پخته نشده است، بهتر است پرهیز شود زیرا ممکن است باعث مسمومیت گردد.
 • ماهی باید به مقدار کمتر مصرف شود.
 • لبنیات به مقدار مناسب و بیشتر ازشرایط عادی باید مصرف شود، کلسیم باید به میزان مناسب به مادر و کودک برسد.
 • مقدار قند و شیرینیجات باید کاهش یابد و شیرین کننده های طبیعی جایگزین شود.

مصرف دارو در دوران بارداری

قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنند، برخی از داروها ممکن است باعث ایجاد نقص در کودک و آسیب به مادر در این دوران شود.

بیشتر بخوانید
گواهی سلامت قبل از ازدواج

در دوران بارداری چه مدت می توان به کار مشغول بود؟

اینکه در طول بارداری چه مدت به کار مشغول باشید برای هر فرد متفاوت است و به عوامل گوناگونی بستگی دارد که از مهم ترین این عوامل نوع شغل و محل کار و همینطور سلامت کلی مادر است. برای مثال کارهایی که با سرب، اشعه سر و کار دارد بسیار برای کودک مضر است.

مراقبت های بعد از بارداری و زایمان

پس از تولد کودک و طی دوران بارداری، همانطور که گفته شد لازم است مادر نکاتی را مد نظر قرار دهد زیرا تجربه برخی از مشکلات و مسائل پس از این دوران طبیعی است.

درد های رایج بعد از ازیمان

درد پرینه بعد از زایمان

پرینه ناحیه ای بین واژن و رکتوم است، این ناحیه ممکن است در حین زایمان تحت آسیب و پارگی قرار گرفته و اغلب بعد از زایمان احساس درد را تجربه کنید. پزشک تمریناتی جهت تقویت عضلات در ناخیه ی لگن توصیه می کند.

گرفتگی و درد های شکم بعد از زایمان، برای درمان ان مشکل نیز ممکن است  پزشک تمرین و یا داروهایی تجویز نماید.

بعد از زایمان سزارین، ممکن است برای چند روز در محل بریدگی احساس سوزش و یا درد داشته باشید.

ترشحات واژن بعد از بارداری

پس از زایمان بدن خون و بافت درون رحم را به مرور به بیرون هدایت می کند و آن هم به  صورت لکه و ترشح از واژن خارج می شود.این مورد جای نگرانی ندارد و کم کم کاهش می یابد.

احساس تورم در سینه

سینه های مادر پس از زایمان پراز شیر است بنابراین تورم و درد طبیعی است، زمانی که شیردهی به کودک انجام شود این موارد به خوبی برطرف خواهد شد.

بیشتر بخوانید
متخصص زنان برای درمان عفونت واژن در مشهد

بواسیر در بارداری و پس از بارداری

 • رگ های متورم در داخل و اطراف مقعد و همچنین بواسیر در بارداری طبیعی است.
 • آب به مقدار کافی بنوشید.
 • غذاهای سرشار از فیبر به مقدار کافی صرف نمایید.
 • سبوست نیز پس از بارداری شایع است، برای رفع آن نیز طبق آنچه گفته شد اب و غذاهای فیبری به مقدار مناسب مصرف نمایید.
دکتر آزاده معارفیان، متخصص زنان در مشهد هستند، برای ارتباط با ایشان به آدرس : مشهد،بلوار معلم،معلم ۳۱،طبقه بالای داروخانه دکتر مودب مراجعه کرده و یا با شماره ☎ ۰۵۱۳۶۰۷۷۱۲۵ تماس بگیرید و یا اینستاگرام دکتر معارفیان را دنبال کنید.

مشکلات ادراری بعد از زایمان

مدتی پس از زایمان در هنگام ادرار، ممکن است احساس درد یا سوزش کنید. این مشکل نیز اغلب با تقویت عضلات لگن از بین می رود.

علت عرق بعد از زایمان چیست؟

برخی از مادران ممکن است عرق کردن را تجربه کنند که به علت تغییرات هورمون های بدن بعد از بارداری تجربه کنند.

احساس خستگی بعد از زایمان

 • در حین زایمان مادر خون زیادی از دست می دهد این مورد ممکت است احساس خستگی را در مارد پدید آورد همچنین کودک خواب مادر را نیز کم می کند.
 • زمانی که کودک خواب است حتی در طول روز، مادر باید بخوابد.
 • غذاهای سالم، میوه، سبزیجات، نان سبوس دار را مصرف نمایید.

زمان کاهش وزن بعد از زایمان

به طور طبیعی بعد از زایمان، مادر وزن از دست می دهد. برای گرفتن رژیم و کاهش وزن حتما تحت نظر متخصص زنان و پزشک تغذیه، وزن خود را کنترل نمایید و به هیچ وجه سر خود مواد غذایی روزانه را نباید کاهش دهند، زیرا برای کودک و مادر مناسب نیست.