دکتر آزاده معارفیان » زایمان سزارین در مشهد

زایمان سزارین

زایمان سزارین

زایمان سزارین چه مشکلات و عوارضی را در پی خواهد داشت؟ زایمان سزارین بهتر است یا زایمان طبیعی ؟زایمان سزارین در چه مواقعی برای مادران ضروری می شود؟ در واقع این سوال به این موضوع اشاره دارد که در چه زمانی مادران بالاجبار باید زایمان سزارین انجام دهند و به کدام پزشک زنان خوب باید مراجعه کنند؟

این دست از سوالات از سوی بسیاری از زنان باردار پرسیده می شود. در این مقاله قرار است که پرداختی داشته باشیم به مساله زایمان سزارین و نیز مسائلی که در آن مطرح است.امید است که در ادامه این مقاله اطلاعاتی که ارائه شده است بتواند، در مسیر انتخاب نوع زایمان مادران باردار و نیز کسانی که در آستانه زایمان هستند، کمک کند.

زایمان-سزارین-در-مشهد

زایمان سزارین در چه شرایطی توصیه می شود؟

واقعیت این است که علیرغم این که زایمان سزارین عوارض و پیامد هایی را در پی دارد باید این نکته را در پیش چشم و نظر خود داشته باشید که در مواقعی شرایطی پیش می آید که پزشک تاکید می کند حتما زایمان باید از طریق سزارین باشد. زیرا که زایمان طبیعی می تواند مشکلاتی را برای مادران و نیز جنین به وجود بیاورد.

از جمله شرایطی که موجب می شود انجام زایمان سزارین ضروری شود از این قرار است:

 • در مواقعی مادران توانایی جسمی کافی برای به دنیا آوردن بچه را از کانال طبیعی ندارند. البته این عدم توانایی از سوی پزشکان باید تشخیص داده شود. در این زمان برای اینکه از جان مادر محافظت کنند از روش زایمان سزارین استفاده می کنند.
 • در مواردی مشاهد می شود که جنین سر بسیار بزرگی دارد به همین جهت از آن جایی که می تواند در روند زایمان طبیعی مشکلاتی را پیش بیاورد بنابراین بهتر است که از طریق زایمان سزارین این اتفاق رخ دهد.
 • در مواقعی نیز وزن بچه بسیار زیاد است و نیز جثه بزرگی دارد. در این شرایط نیز امکان برای انجام زایمان طبیعی وجود ندارد. از همین رو سزارین بهترین گزینه ای است که می توانند از آن استفاده کنند.
 • علاوه بر شرایط فوق شرایط زیادی وجود دارد که می تواند جنین و مادر را در روند زایمان طبیعی آسیب پذیر کند. بر همین اساس باید زایمان سزارین انجام شود.

زایمان سزارین چه فوائدی را در پی دارد؟

از جمله ابتدایی ترین فوائدی که زایمان سزارین دارد این است که مادران باردار را از درد و ناراحتی شدید و طولانی زایمان نجات می دهند. درواقع موضوعی که وجود دارد این است که زنانی که از طریق زایمان طبیعی می خواهند جنین خود را متولد کنند گاها ساعت ها باید درد زایمان را متحمل سوند تا این امر رخ دهد. در زایمان سزارین این مساله به کلی از بین میرود. بدین نحو که در زمانی معین به بیمارستان مراجعه می کنند و تحت عمل جراحی گرفته نوزادشان را به دنیا می آورند.

این اتفاق بدون هیچ گونه درد انجام می شود زیرا که پیش از انجام عمل یا از بیهوشی عمومی استفاده می شود و یا اینکه از بی حسی های موضعی استفاده می گردد.

زایمان سزارین چه عوارضی را در پی دارد؟

 • یکی از مهم ترین عوارضی که در پی زایمان سزارین ایجاد می شود این است که میزان خونریزی در آن بسیار زیاد است. افزایش میزان خونریزی در زایمان سزارین باعث می شود زنان با ضعف زیادی بعد از زایمان روبرو باشند و نیز آنها باید مراقبت های ویژه تری را برای جبران خون از دست رفته داشته باشند.
 • دومین عارضه این است که زنان بعد از زایمان سزارین دوره بهبودی طولانی تری را پشت سر می گذارند. در واقع زخم هایی که در زنان ایجاد شده است مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بهبودی پیدا کنند. به همین جهت زنان بعد از زایمان سزارین باید به مدت طولانی از فعالیت های اضافی پرهیز کنند تا بهبودی حاصل شود.
 • ازدیگر عوارضی که برای نوازدان ایجاد می شود این است که احتمال ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت، چاقی، آسم در این نوازدان (البته در آینده زندگی این نوزادان) افزایش پیدا می کند.
دکتر آزاده معارفیان، متخصص زنان در مشهد هستند، برای ارتباط با ایشان به آدرس : مشهد،بلوار معلم،معلم ۳۱،طبقه بالای داروخانه دکتر مودب مراجعه کرده و یا با شماره ☎ ۰۵۱۳۶۰۷۷۱۲۵ تماس بگیرید و یا اینستاگرام دکتر معارفیان را دنبال کنید.

ذکر نکاتی در زمینه زایمان سزارین

 • یکی از نکاتی که وجود دادر این است که زایمان سزارین این روزها از سوی بسیاری از زنان انتخاب می شود. ولی باید پیش از اینکه این گزینش را داشته باشید تمامی عوارض آن را در نظر بگیرید.
 • بسیاری از زنان باردار هستند که انتخاب اول آنها برای زایمان، زایمان از کانال طبیعی است اما به دلیل بروز شرایطی خاص برای آنها بالاجبار از طریق زایمان سزارین این انتخاب را انجام می دهند.
 • در مواردی مشاهده شده است که زنان مشکلاتی برای انجام زایمان طبیعی ندارند و به انتخاب خودشان و نیز به توصیه پزشک زایمان طبیعی را انتخاب می کنند اما بعداً در جریان زایمان مشکلاتی پیش می آید که به سرعت به اتاق عمل منتقل می شوند و زایمان سزارین انجام می شود.
 • یکی از سوالاتی که مکررا پرسیده می شود این است که زایمان طبیعی بهتر است یا زایمان طبیعی. برای پاسخ به این سوال باید بگوییم نمیتوان جواب قطعی داد. چون در شرایطی بدن شما می تواند زایمان طبیعی را تاب بیاورد و مشکلی را ندارید. دراین شرایط عاقلانه است که برای عدم رویارویی با خطر زایمان سزارین از کانال طبیعی زایمان داشته باشیم. اما در شرایطی که زایمان طبیعی منجر به رخداد اتفاقات ناگوار می شود معقولانه نیست زایمان طبیعی رخ دهد. بنابراین باید به شرایط بالینی و توصیه های پزشک خود نهایت توجه را داشته باشید.

نتیجه گیری

یکی از مهم ترین موضوعاتی که در زایمان سزارین مطرح است پزشک معالج است. این توصیه را به تمامی زنان بادار داریم که حتما برای انجام زایمان از بهترین پزشکان این حوزه کمک بگیرند تا بهترین نتیجه حاصل شود. مخصوصا اگر شرایطی حساس و خاصی را دارید از بهترین پزشکان برای تولد نوزادتان کمک بگیرید. مهارت و تجربه پزشک می تواند تا حد زیادی در مسیر زایمان به کمک شما و نیز خود پزشکان بیاید و در صورتی که شرایط خاصی ایجاد شود می توانند به راحتی از آنها گذر کنند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *