دکتر آزاده معارفیان » برای افتادگی رحم چه کار کنیم؟

برای افتادگی رحم چه کار کنیم؟

درمان افتادگی رحم در مشهد

افتادگی رحم ازجمله مشکلات و بیماری هایی است که بسیار اتفاق می افتد و کم تر زنانی هستند که با این مشکل آشنایی نداشته باشند.با توجه به اینکه زنان با ابعاد مختلف این بیماری آشنایی دارند، در صدد هستیم در این نوشتار به طور اختصاصی و مستقل به ارائه مطالبی کم تر پرداخته شده در این زمینه بپردازیم و اطلاعاتی را ارائه کنیم.ادامه مطلب را با سایت دکتر آزاده معارفیان، متخصص زنان در مشهد باشید.

درمان افتادگی رحم در مشهد-

آیا افتادگی رحم می تواند ارثی باشد؟

برای پاسخ گویی به این سوال بهتر است که ابتدا تمامی عواملی که در بروز افتادگی رحم دخیل اند را مورد بررسی قرار دهیم تا  زنان آگاهی کاملی در زمینه علل رخداد افتادگی رحم داشته باشند. در انتها به پاسخ گویی به این سوال بر می آییم.

عللی که در پیشامد افتادگی رحم نقش دارند از این قرارند:

 • زایمان هایی که بسیار سنگین و سخت باشد؛ بدین معنا که مثلا جثه و یا سر جنین از حد عادی بزرگتر باشد و یا جنین وزن بالایی داشته باشد موجب می شود به نواحی لگنی و دهانه رحم فشارد زیادی وارد شود در نتیجه این فشار در افتادگی رحم تاثیر گذار خواهد بود.
 • از دیگر عواملی که می تواند تاثیری غیر قابل انکار داشته باشد این است که مادر زایمان های متعددی را تجربه کرده باشد و در طی این زایمان ها رحم با مشکلاتی چند از جمله افتادگی رح مواجه می شود.
 • افزایش سن نیز می تواند به تدریج به کاهش ایمنی و نیز بروز مشکلاتی در ناحیه رحم منجر گردد که یکی از مشکلات افتادگی رحم است.
 • سرفه های شدید و نیز یبوست در افراد می تواند نقشی موثر در افتادگی رحم داشته باشد. در واقع یبوست تمامی عضلات و اعضای مختلف لگنی را تحت تاثیر قرار داده و در نهایت مشکلاتی را برای رحم پدید می آورد. سرفه های شدید نیز ( برخلاف باور عامه و مطرح شدن این سوال که سرفه کردن چه تاثیری در افتادگی رحم می تواند داشته باشد؟) در افتادگی رحم تاثیرات زیادی دارد.
 • در انتها باید بگوییم که بلی وراثت نیز نقش پررنگی در افتادگی رحم دارد. مشاهده شده است که زنانی حتی با یکبار زایمان دچار افتادگی رحم شدند و در علت یابی این موضوع پزشکان به این نتیجه رسیدند که وراثت تاثیر زیادی بر این عارضه گذارده است. و هیچ کدام از دیگر علائم دیگر در این امر دخیل نبوده اند.

افتادگی رحم به چه مشکلاتی می انجامد؟ ( عوارض ناشی از افتادگی رحم)

در واقع افتادگی رحم خود معلول علت های بسیاری است اما مشکلاتی چند را در پی بروز و ظهور پدید می آورد از جمله اینکه:

 • زنانی که به افتادگی رحم دچارند گزارش هایی از وضعیت جسمانی خود دارند، مبنی بر اینکه دائما احساس می کنند مثانه شان پر است و نیاز دارند که مثانه خود را تخلیه کنند ( تکرر ادرار).
 • از دیگر عارضه هایی که در پی افتادگی رحم اتفاق می افتد این است که در هنگام رابطه جنسی درد هایی را زنان باید تجربه کنند که ابدا برایشان خوشایند نبوده و از لذت جنسی آنها می کاهد.
 • احساس درد در نواحی لگنی و عضلات این بخش از دیگر مشکلاتی است که خروجی و نتیجه مستقیم بروز افتادگی رحم است.

*تمامی این عارضه هایی که برشمردیم می تواند تا حد زیادی زندگی شخصی، زناشویی و اجتماعی افراد را تحت تاثیر خود قرار داده و تبدیل به معضلی شود که غیر قابل تحمل و آزار دهنده باشد.

مطالب مفید:

آیا کیست تخمدان خطرناک است؟

انجام تست پاپ اسمیر در مشهد

راه درمان و ترمیم افتادگی رحم چیست؟

 • افتادگی رحم با درجات مختلفی رخ می دهد و هر درجه از این بیماری راه درمانی متناسب با خود را می طلبد. مثلا برای درمان افتادگی رحم با درجه و شدت خفیف راهی که به بیماران پیشنهاد می شود این است که در مواد غذایی خود از فیبر بیشتری استفاده کنند تا بتواند در بهبود وضعیت کمک رسان باشد.
 • دیگر راهی که برای درمان افتادگی رحم خفیف استفاده می شود این است که از بروز یبوست جلوگیری کنند و نیز به درمان سرفه های شدید خود بپردازند؛ زیرا که همانطور که گذشت این دو عامل (یبوست و سرفه شدید و طولانی) در افتادگی رحم نقش دارند. بنابراین باید این دو کنترل شوند تا در شدید شدن افتادگی رحم  و وخیم تر شدن حال بیمار جلوگیری شود.
 • بلند کردن وسیله های سنگین و نیز فعالیت های سنگین می تواند به این موضوع دامن بزند و وضعیت بیمار را وخیم تر از قبل گرداند.
 • در مواقعی مشاهده شده است که افتادگی رحم در اثر وزن زیاد بوده است. بدین جهت پزشکان توصیه می کنند که این بیمار خاص با کاهش وزن بتواند قدمی برای بهبود وضعیت افتادگی رحم خود بردارد.
 • اما در مواقعی که افتادگی رحم بسیار شدید باشد پزشکان راه های درمانی دیگر از جمله جراحی را به بیمار پیشنهاد می کنند. از جمله راه های جراحی: سیستوسل، رکتوسل و نیز پرینورافی که تا حد زیادی می تواند در زمینه درمان این مشکل کارساز باشد.
 • *البته باید این نکته را در ذهن و نظر خود داشته باشید که تمامی راه های درمانی مذکور، برای اهداف دیگری از جمله تنگ کردن واژن و غیره نیز انجام می پذیرد.
دکتر آزاده معارفیان، متخصص زنان در مشهد هستند، برای ارتباط با ایشان به آدرس : مشهد،بلوار معلم،معلم ۳۱،طبقه بالای داروخانه دکتر مودب مراجعه کرده و یا با شماره ☎ ۰۵۱۳۶۰۷۷۱۲۵ تماس بگیرید و یا اینستاگرام دکتر معارفیان را دنبال کنید.

نتیجه گیری

در انتها این نکته را مجددا برای شما یادآوری می کنیم که حتما در انتخاب پزشک معالج خود نهایت دقت را داشته باشید و نیز آنکه تمامی مراقبت های لازم بعد از انجام اقدامات درمانی را به عنوان مراحلی در روند درمانی بدانید و آنها را با نهایت دقت رعایت کرده و ازاین طریق به بهبود وضعیت خود و افزایش سلامتی خود کمک کنید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *