دکتر آزاده معارفیان » انجام تست پاپ اسمیر در مشهد

انجام تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

افرادی که به دنبال انجام تست پاپ اسمیر هستند ممکن است سوالاتی از قبلی : آیا سرطان رحم قابل پیشگیری است؟ چطور می توان به وسیله پاپ اسمیر از بروز سرطان رحم جلوگیری کرد؟ و.. در ذهنشان ایجاد شود، گفتنی است سرطان رحم چهارمین علت مرگ و میر مرتبط با بیماری های سرطانی در بانوان است، بنابراین راه های پیشگیری و درمان آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است، در ادامه مطلب نکات بسیار مهمی درباره تست پاپ اسمیر و کاربردهای آن توضیح داده خواهد شد.

هزینه-تست-پاپ-اسمیر-در-مشهد

یکی از شایع ترین و در عین حال ناراحت کننده ترین بیماری هایی که طی سال های اخیر شایع شده و جان افراد زیادی را گرفته است سرطان نام دارد؛ به همین خاطر اکثر افراد نسبت به این بیماری احساس ترس و گریز دارند و افراد کمتری نکاتی را که در پیشگیری و یا درمان به موقع این بیماری موثر است، رعایت می کنند.

این در حالی است که بیماری سرطان یکی از بیماری هایی است که در صورت انجام تست های مداوم و تشخیص سریع و به موقع به راحتی می تواند درمان شود و جان فرد مبتلا نجات یابد.

سرطان رحم نیز یکی از همین سرطان ها است و بانوان با انجام تست ها و معاینه های مرتب می توانند از بروز و یا پیشرفت آن جلوگیری کنند، یکی از مهمترین و مطمئن ترین این معاینات و آزمایشات تست پاپ اسمیر است.

پاپ اسمیر چیست؟

پاپ اسمیر یک آزمایش است که برای تشخیص سرطان دهانه رحم در بانوان مورد استفاده قرار می گیرد. این کار از طریق نمونه برداری و  سلول شناسی گردن رحم در دستگاه تناسلی بانوان در قسمت بالای واژن انجام می شود.

آزمایش پاپ اسمیر این توانایی را دارد تا سرطانی که در حال حاضر وجود دارد را تشخیص دهد و همچنین میزان احتمال بروز سرطان فرد در آینده را نیز پیش بینی و به این ترتیب از وقوع آن جلوگیری کند.

همچنین پاپ اسمیر توانایی تشخیص عفونت های ویروسی و ضایعات تناسلی از قبیل زگیل تناسلی را هم دارد.

پاپ اسمیر برای چه افرادی ضروری است؟

به طور کلی آزمایش پاپ اسمیر برای بانوانی که سابقه رابطه جنسی داشته اند لازم و ضروری است، بنابراین فرقی نمی کند که فرد مجرد باشد یا متاهل بلکه فاکتور اصلی جهت نیاز به انجام این تست تجربه رابطه جنسی می باشد.

همچنین از آنجایی که سرطان دهانه رحم در برخی گروه ها و اقشار خاص اجتماعی شایع تر است و بیشتر دیده می شود، انجام این تست برای افراد با مشخصات زیر نیز ضروری است؛

 • افراد طبقات پایین اجتماعی و اقتصادی
 • تعداد بارداری های زیاد و متعد در فرد
 • داشتن سابقه خانوادگی در ارتباط با سرطان رحم
 • سابقه داشتن ضایعات و زگیل های تناسلی در صورت عدم اقدام به درمان
 • ابتلا به اعتیاد و یا استعمال دخانیات و سیگار
 • ابتلا به عفونت های درمان نشده در ناحیه تناسلی
 • افرادی که در سنین پایین ازدواج و یا رابطه جنسی برقرار کرده اند
 • افراد نازا و یا کسانی که سابقه زایمان نداشته اند
 • افرادی که با فردی که ختنه نشده است آمیزش جنسی داشته اند
 • افرادی که خودشان و یا پارتنر جنسی آنها با چند نفر در ارتباط جنسی هستند
 • افراد مبتلا به ایدز

آیا افراد باکره نیازی به انجام پاپ اسمیر ندارند؟

در برخی منابع این طور ذکر شده است که تست پاپ اسمیر فقط مخصوص افراد متاهل و یا بانوان است، اما از آنجایی که از نظر علمی امکان انتقال عفونت های ویروسی ناحیه تناسلی به تمامی افراد اعم از باکره و غیر باکره وجود دارد، بنابراین انجام این تست برای تمام افرادی که به سن مشخص شده رسیده باشند ضروری است؛ مخصوصا اگر فرد به یکی از ضایعات ناحیه تناسلی مبتلا شده باشد.

 هر چند وقت یک بار تست پاپ اسمیر انجام دهیم؟

 • از نظر سنی توصیه می شود این آزمایش درصورت داشتن سابقه ارتباط جنسی پس از سن 18 الی 21 سالگی هر سه سال یک بار انجام شود، اما در صورت عدم تجربه ارتباط جنسی لزومی به انجام آزمایش نیست.
 • همچنین از سنین 21 الی 29 سالگی در هر صورت فرد باید هر سه سال یکبار مورد ازمایش قرار گیرد.
 • در نهایت بانوان 30 الی 65 سال نیز در صورت منفی بودن جواب اچ.پی.وی در تست پاپ اسمیر می توانند هر سه الی 5 سال یکبار آزمایش دهند.
 • همینطور در سنین بعد از 65 سالگی نیز نیاز چندانی به انجام تست وجود ندارد و بهتر است پزشک مربوطه در این خصوص تصمیم بگیرد.
 • گفتنی است بروز این سرطان در بانوان 35 الی 45 ساله شایع تر است.
دکتر آزاده معارفیان، متخصص زنان در مشهد هستند، برای ارتباط با ایشان به آدرس : مشهد،بلوار معلم،معلم ۳۱،طبقه بالای داروخانه دکتر مودب مراجعه کرده و یا با شماره ☎ ۰۵۱۳۶۰۷۷۱۲۵ تماس بگیرید و یا اینستاگرام دکتر معارفیان را دنبال کنید.

چه کسانی از انجام تست پاپ اسمیر معاف اند؟

با وجود اهمیت انجام تست پاپ اسمیر اما انجام این ازمایش برای برخی از افراد لزومی ندارد، جراکه در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم نیستند.

در این قسمت به شرایطی که در آنها انجام تست پاپ اسمیر لازم نیست اشاره میشود؛

 • افرادی که رحم خود را به طور کامل خارج کرده اند
 • افراد بالای 65 سال

البته در هر دو مورد عدم انجام تست پاپ اسمیر باید با تشخیص پزشک همراه باشد.

بنا بر تمامی نکات ذکر شده در این مطلب و با توجه به فواید این تست و خطر عدم انجام آن توصیه می شود بانوان به طور مداوم و مرتب با پزشک زنان مربوطه خود در ارتباط باشند و او را از جزئیات وضعیت جسمانی خود با خبر کنند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *