دکتر آزاده معارفیان » آیا IUD عوارض دارد؟

آیا IUD عوارض دارد؟

یکی از مهم ترین اقداماتی که زنان بعد از ازدواج در صدد انجام آن هستند جلوگیری از بارداری است.

IUDچیست؟

مزایای استفاده ازIUD چیست؟

انواع IUD کدامند؟

آیا IUD عوارض دارد؟

اما باید توجه داشته باشید که جلوگیری از بارداری روش های مختلفی در طول دهه های متمادی داشته است. برخی از روش های جلوگیری از بارداری روش های موقتی بوده اند و برخی از روش ها دائمی بوده اند. دائمی و یا موقتی بدین معناست که برخی در مدت زمانی کوتاه تصمیم به بارداری نداشتند اما این پیش بینی را می کردند که بعد از چند سال قرار است که برای مادر شدن اقدام کنند. بنابر این از روش های جلوگیری از بارداری که موقتی بود استفاده می کردند. اما در موارد دیگر زنانی که برای همیشه تصمیم داشتند باردار نشوند از روش های استفاده می کردند که برای همیشه بارداری برایشان ممکن نباشد. زنان مسن نیز جزء این دسته از زنان هستند.

در این نوشتار تصمیم داریم که در خصوص یکی از روش های جلوگیری از بارداری مباحثی را مطرح سازیم.

IUD چیست؟

آی یو دی جزء انواع ابزار هایی است که برای جلوگیری از بارداری به مدت طولانی کابرد دارد. این ابزار که از جنس پلاستیک است و به شکلی است که قابلیت آن را دارد که در داخل مدخل رحم قرار گیرد و همین موجب می شود بارداری برای زنان رخ ندهد.

آی یو دی در اکثر موارد از جنس پلاستیک است اما در برخی موارد فلز مس روی آن وجود دارد و در برخی انواع دیگر هورمونی می شود. ( در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.)

این ابزار کاملا با ساختار بدنی و رحمی زنان سازگار است و کوچکترین مشکلی را برای زنان ایجاد نمی کند. در واقع این ابزار جلوگیری از بارداری کاملا مورد تائید سازمان بهداشت است و از راه کارهای مناسب برای جلوگیری از بارداری است.

گواهی سلامت قبل از ازدواج

 

انواع IUD کدامند؟

درواقع باید گفت این وسیله در دو نوع تولید شده است و مورد استفاده قرار می گیرد:

اولین نوع از این ابزار به گونه ای است که مسی است. یعنی بر روی آن فلز مس قرار گرفته است. این فلز باعث می شود که بین تخمک و اسپرم لقاح رخ ندهد. همین امر سبب می شود که از بارداری جلوگیری شود.

درواقع یون هایی که از ساختار مسی آی یو دی به فضای رحمی وارد می شود لقاح را غیر ممکن می کند.

دومین نوع آی یو دی هورمونی نامیده می شود زیرا که با ترشح مقادیری پروژسترون سبب می شود که دهانه رحم مخاطی تشکیل شود که همین موضوع مانعی است بر سر راه لقاح و ترکیب بین اسپرم و تخمک.

مزایای استفاده از IUD چیست؟

مهم ترین مزایایی که این روش دارد این است که :

 • در طولانی مدت اثر بخشی دارد و زنان هیچ دغدغه ای در زمینه بارداری نخواهند داشت.
 • به محض اینکه زنان تصمیم بگیرند می خواهند بارداری را تجربه کنند و مادر شوند می توانند این ابزار را از داخل رحم خارج کنند.
 • این روش هیچ آسیبی به اعضای مختلف بدنی نمی رساند زیرا که کاملا هم مس و هم هورمون پروژسترون با بدن زنان سازگاری تام و تمامی دارد.
 • این ابزار تا مدت پنج تا ده سال می تواند قابل استفاده و بکار گیری از سوی زنان داشته باشد.
 • یکی از مهم ترین مزایای این روش این است که نسبت به سایر روش های جلوگیری کم خطر ترین و ایمن ترین است.

آیا استفاده از IUD خطراتی را در پی دارد؟

واقعیتی که وجود دارد این است که این روش تا کنون هیچ گونه خطری را برای زنان به همراه نداشته است. این روش کاملا از سوی بهترین متخصصین زنان مورد استفاده قرار می گیرد و علاوه بر آن این ابزار از سوی معتبر ترین موسسه های جهانی تایید اعتبار، تایید شده است.

بنابر این میتوان قاطعانه گفت که زنان به راحتی می توانند برای استفاده از این ابزار بدون دغدغه و بدون نگرانی اقدام کنند و از مزایا و امکاناتی که برایشان پدید می آورد بهره مند شوند.

البته باید گفت این روش با عارضه هایی همراه است که ابدا نگران کننده نیستند. برای مثال زنان بعد از انجام و قرار دادن آی یو دی در داخل رحم شان با عارضه هایی این چنینی مواجه می شوند:

 • خونریزی و لکه بینی
 • درد و ناراحتی در نواحی شکمی و رحمی
 • افزایش میزان خونریزی در سیکل عادت ماهیانه

*این نکته را از نظر دور نداشته باشید که این عارضه ها در کمترین زمان ممکن از بین می رود و با استفاده از انواع قرص های التیام بخش و مسکن می توانید این دوره کوتاه را پشت سر بگذارید تا روند بهبودی حاصل شود.

دکتر آزاده معارفیان، متخصص زنان در مشهد هستند، برای ارتباط با ایشان به آدرس : مشهد،بلوار معلم،معلم ۳۱،طبقه بالای داروخانه دکتر مودب مراجعه کرده و یا با شماره ☎ ۰۵۱۳۶۰۷۷۱۲۵ تماس بگیرید و یا اینستاگرام دکتر معارفیان را دنبال کنید.

 

ذکر نکاتی در خصوص IUD

 • قرار دادن ابزار آی یو دی در کمتر از ده دقیقه زمان می برد. اما باید توجه کنید که شرایطی قبل از جای گذاری آن باید بررسی شود.
 • زنان نباید عفونت واژینال داشته باشند
 • زنان نباید باردار باشند
 • زنان باید در دوره پریودی (البته در روزهای آخر) باشند تا دهانه رحم به اندازه کافی برای جای گذاری آی یو دی آماده باشد.

نتیجه گیری

در انتها این نکته را به عزیزان و همراهان همیشگی مان یادآور می شویم که برای انجام این اقدام حتما از بهترین متخصص زنان کمک بگیرید تا روند انجام با موفقیت طی شود. زیرا که تجربه پزشک می تواند تا حد زیادی به درست و موفق انجام شدن روند کمک کند.

بهترین متخصص زنان بسیاری هستند که با تکیه بر توانمندی و مهارت خود توانسته اند نکات مهمی را در فرایند قرار دادن آی یودی لحاظ کنند. همین نکات جزئی تا حد زیادی می تواند از بروز هر نوع مشکلی جلوگیری کند.

 

 

 

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *